Značka: FUJIFILM

Fujifilm X-Pro2 telo, čierny (AKCIA CASHBACK)

5 hodnotení
€1 699 €1 415,83 bez DPH
Dodanie do: 1-3 dní

Na Fujifilm X-Pro2, nástupcu legendárneho fotoaparátu Fujifilm X-Pro1 s hybridným hľadáčikom, sa čakalo niekoľko rokov, a to veľmi netrplezlivo. Každý majiteľ prvého modelu túžil, po tej dlhej dobe od uvedenia, po niečom vyspelejšom, rýchlejšom a dokonalejšom. Každý deň čakania bolo utrpením. Keď sme sa konečne dočkali, rozbalili sme krabičku a v nej sme našli niečo naozaj výnimočne a jedinečné. Pred nami v tej chvíli ležal celosvetovo prvý diaľkomerný fotoaparát rady X s dokonalým a novým 24,3 Mpx X-Trans CMOS III snímačom a pohotovým X-Pro procesorom, ktorí so sebou priniesli strhujúcu obrazovú kvalitu, precíznu ostrosť a široký dynamický rozsah farieb.

Kategória: FOTOAPARÁTY
Formát snímača: APS-C
Rozlíšenie: 24,3 Mpx
Typ snímača: CMOS
Veľkosť snímača (mm): 23,6x15,6
Obrazový procesor: EXR III
ISO - minimálna citlivosť: 100
ISO - maximálna citlivosť: 51200
Typ uzávierky: Mechanická a elektronická
Najdlhší expozičný čas: 30
Najkratší expozičný čas: 1/32000
Ocenenia: EISA, TIPA 2016

X-Pro2 strip

Fotoaparát Fujifilm X-Pro2 obstál v skúške ohňom a všetky sľuby dodržal. A priniesol oveľa viac. Na tele fotoaparátu sme našli hneď niekoľko vylepšení a zvykli sme si aj na nové a logickejšie menu. Pre jednoduchý a pohodlný výber ostriacich bodov sme s X-Pro2 dostali aj nový ovládací prvok v podobe joysticku. Konečne! Toto bolo vylepšenie, po ktorom sa volalo pomerne dlho a intenzívne. Radosť bola na svete. Ostrenie išlo ako po masle. Samozrejme, boli sme nadšení aj z nového procesoru, vďaka ktorému sme mohli ísť opäť o niečo vyššie pri použití hodnôt ISO. Fotiť koncerty s objektívmi s vyšším clonovým číslom tak bolo opäť o niečo prijatelnejšie.

Pri správnej expozícii neznamenalo ISO 3200 žiadny problém v súvislosti so šumom, ISO 6400 na fotke prinieslo len drobné, príjemné podanie zrna, ktoré poteší všetkých priaznivcov analógovej fotografie. ISO v rozmedzí 8-10 000 bolo cítiť, ale pokiaľ nemáte na výber, krásne vám poslúži aj v týchto situáciách. Aj napriek tomu, že sú fotoaparáty Fujifilm známe vďaka svojej absencii šumu, je možné efekt filmového zrna pridať (po nastavení v menu) pri použití kreatívnych filtrov, alebo si rovno môžete nastaviť novú, absolútne dokonalú simuláciu ACROS. Táto monochromatická filmová simulácia v sebe skrýva ohromne širokú tonálnu škálu a sýte podanie čiernej farby, ktoré určite ocenia predovšetkým portrétni fotografi.

X-Pro2 je rozhodne fotoparátom vysokej obrazovej kvality. Je odolný voči nepriaznivému počasiu a vďaka telu, ktoré je vyrobené z horčíkovej zliatiny, zvládne dážď, prach, mrazy aj zdrcujúce horúčavy. X-Pro2 vám dovolí priame nastavenie rýchlosti závierky, citlivosti ISO aj kompenzácie expozície pomocou ovládacích prvkov, ktoré nájdete na hornej časti fotoaparátu. Tento model sa tak stane pohotovým pracovným nástrojom, ako aj miláčikom, pre všetkých fotografov, ktorí si potrpia na kvalitu, výkon a dizajn.

Neoddiskutovateľnou výhodou tohto pokročilého kompaktu s výmennými objektívmi je unikátny rozšírený hybridný hľadáčik. Tento hľadáčik Vám umožní kombinovať prácu s elektronickým, ako aj optickým hľadáčikom, teda fotografovať za akýchkoľvek svetelných podmienok alebo si vybrať režim, ktorý vám sadne. Elektronický hľadáčik pokrýva celú fotografovanú scénu, čo využije pri napríklad pri akčnom fotení. Zároveň vám zobrazí všetky expozičné hodnoty, ktoré máte na fotoaparáte nastavené v momente snímania, a tak vám umožní mať snímok plnohodnotne pod kontrolou. V elektronickom hľadáčiku môžete prechádzať odfotené snímky, ako aj menu a jeho nastavenia. Možnosť mať hľadáčik neustále u oka sa môže zdať ako nepodstatná, ale verte, že toto oceníte v momente, kedy budete fotiť reportáž, alebo  fotografovať zábery, u ktorých budete potrebovať zmeniť nastavenie, ale zároveň byť maximálne pohotový. Tou úplne najväčšou výhodou elektronického hľadáčiku je jeho schopnosť zobraziť vám reálny náhľad snímanej scény, teda vidíte to, čo bude na výslednej fotografii. Nestane sa to, že by bola nechcene podexponovaná alebo naopak preexponovaná. Vždy bude presne taká, ako ju budete chcieť odfotiť. Táto možnosť maximálnej kontroly nad výsledným snímkom vám dá skutočnú slobodu a minimalizuje počet snímkov, predtým, odsúdených na výmaz. Optický hľadáčik sa vám bude hodiť vo chvíli, kedy budete potrebovať predvídať zmenu scény, nakoľko vám zobrazí aj scénu mimo dosah objektívu, a tak máte možnosť zachytiť zábery, ktorých by ste si inak vôbec nevšimli.

Pokiaľ potrebujete k svojmu rozhodnutiu o kúpe viac informácií technickej povahy, či sa len viac dozvedieť o možnostiach Full HD videa, tak pokračujte v čítaní.

Specky II

Pokročilý hybridný opticko-elektronický hľadáčik

Pokročilý hybridný opticko-elektronický hľadáčik fotoaparátu X-Pro 2 umožňuje využiť  optický hľadáčik k priamemu pozorovaniu a komponovaniu, zatiaľ čo elektronický hľadáčik umožňuje kontrolu nastavenia a náhľadu. Unikátny hľadáčik ponúka funkciu zväčšenia, ktorá automaticky zväčšuje hľadáčik v závislosti na použitom objektíve a elektronický diaľkomer, ktorý fotografovi pomáha pri ostrení. V režime optického hľadáčika môžete tiež využívať režim Simulácie rámčekov a vtedy sa rámček prispôsobí ohniskovej vzdialenosti použitého objektívu.

Okrem hľadáčika je k dispozícii tiež 3,0" nevýklopný LCD monitor s rozlíšením 1 620 000 bodov a širokým pozorovacím uhlom. Na LCD displeji sa rovnako ako v elektronickom hľadáčiku zobrazujú zaostrovacie body, elektronická vodováha či reálny histogram.

Dokonalý snímač

24,3 Mpx X-Trans III CMOS snímač veľkosti APS-C (23,6 x 15,6 mm) je podporovaný výkonným procesorem X-Pro, ktorý prevádza dáta do elektronickej podoby s dokonalou presnosťou a rýchlosťou. Spojenie v podobe inovovaného snímača, procesoru a Fujinon objektívu prináša lepší čas odozvy a bezkonkurenčný výkon.

Výkonný procesor X-Pro dramaticky zvyšuje odozvu, vrátane aktivácie počas 0,4 sekundy, zaostrenia počas 0,08 sekundy, oneskorenia spúšte len 0,05 sekundy a oneskorenia medzi snímkami pri sekvenčnom snímaní 0,25 sekundy. Aj bezzrkadlovka sa tak stáva ideálnym fotoaparátom pre športových a reportážnych fotografov. 

Pokročilosť hodnôt ISO dosahuje zdanlivé maximum. Citlivosť snímača je možné navýšiť až na hodnotu  25 600 ISO, a preto je fotoaparát ideálny pre prácu v prostredí s nedostatkom svetla, ako sú hudobné koncerty. Získané snímky je možné zapisovať v obrazovom formáte JPEG, RAW a polovičnom formáte RAW, ktorý je možné ukladať na pamäťové karty v duálnom slote, pričom prvý slot je kompatibilný s vysokorýchlostnými UHS-II.

Expozičné režimy

X-Pro2 má hybridný AF systém s 273 bodmi, z ktorých 77 využíva fázovú detekciu a pokrýva neuveriteľných 40 % plochy. Kombinácia rýchleho spracovania dát procesorom X-Pro a pohotové AF zaostrenie prináša najrýchlejší AF zo všetkých modelov triedy X. Pre rýchlu akciu sa tak tento model stáva samozrejmosťou.

Fotoaparát Fujifilm X-Pro2 je určený predovšetkým pre pokročilých fotografov, ktorí dávajú prednosť vlastnému nastaveniu. Pre fotografov, ktorí uprednostňujú prednastavené režimy, ponúka tento model programovú automatiku (P), prioritu času (Tv) v rozmedzí 30-1/8 000 sec., prioritu clony (hodnota je závislá na použitom objektíve), ale i plné manuálne nastavenie (M) a kompenzáciu expozície +/-2 EV (v krokoch po 1/3 EV).

Full HD video a d’alšie

Fotoaparát disponuje videosekvenciou vo Full HD v rozlíšení 1920 x 1080 bodov pri 60p a stereo záznamom zvuku. Funkcia Dynamic Range Bracketing koriguje dynamický rozsah výslednej snímky. Režim Film Simulation napodobňuje farebným podaním filmy značky Fujifilm, ktoré milujú aj profesionálni fotografi na celom svete. 

Objektív  
Typ bajonetu: Fujifilm X-mount
Pomer strán snímky: 16:9, 1:1, 3:2
Pomer strán snímača: 3:2
Automatické čistenie snímača: Áno
Zaostrovanie  
Minimálna zaostrovacia vzdialenosť: 22 cm
Pomocné svetlo AF: Áno
Nastavenie expozicie  
Korekcia expozície: ± 5 EV po 1/2 EV, ± 5 EV po 1/3 EV
Blokovanie AE: Áno
Rýchlosť sériového snímania: 8 sn./s
Hľadáčik a LCD:  
Typ hľadáčika: Optický a Elektronický
Veľkosť hľadáčika: 0,39 "
Zväčšenie hľadáčika: 0,59 x
Veľkosť displeja: 3 "
Rozlíšenie displeja: 1620000
Dotykový displej: Nie
Výklopný displej: Nie
Blesk  
Vstavaný blesk: Nie
Synchronizačný čas blesku (x-sync) 1/250
Možnosť pripojenia externého blesku:  Áno, hot-shoe
Externý blesk v balení: Nie
Záznam  
Formát ukladania fotografie: JPEG, MPEG-4, RAW
Rozlíšenie videa: Full HD 1920 x 1080
Snímková frekvencia videa: 60 sn./s
Rozhranie a napájanie  
Diaľková spúšť: Bezdrôtová
Wi-Fi: Áno
Rozhranie: HDMI, USB, výstup na mikrofón
Počet slotov na SD karty: 2
Fyzikálna špecifikácia  
Rozmery v mm: 141 x 83 x 56
Hmotnosť: 495 g
Materiál tela: Kov
Tesnenie (prach/vlhkosť): Áno

Quick review of the Fujifilm X-Pro2 by Bert Stephani