FUJIFILM X-T2 - Firmvér 4.0

Thumbnail - Fujista_xt2_firmware_4.0_fujifilm

FUJIFILM X-T2 - FIRMVÉR 4.0 (Čo máme nové)

S príchodom modelu FUJIFILM X-H1 sa svet bezzrkadloviek opäť posunul bližšie k slnku, pričom mnohé jeho užitočné funkcie preberá dnešným dňom aj legendárna X-T2.

 

V prvom rade by som rád poďakoval spoločnosti Fujifilm Slovakia za sprístupnenie najnovšej verzie firmvéru 4.0, pre potreby testovania, ešte pred jej spustením, rovnako aj spoločnosti Fujifilm ako takej, ktorá vychádza svojim zákazníkom v ústrety a nezabúda implementovať najnovšie vychytávky aj do predchádzajúcich verzií a modelov fotoaparátov X.

 

Čím Vás teda nový firmvér, v podaní X-T2, očarí?

 

Začnem tými, z môjho pohľadu, najzaujímavejšími, vylepšeniami:

 

 

(1) Nový algoritmus ostrenia AF

 

Asi najpodstatnejšie vylepšenie, ktoré ponúka nový level spoľahlivosti a rýchlosti ostrenia pri fotení:

  

a) Zúženie obmedzenia, ktoré má vplyv na výkon fázového ostrenia AF, počas snímania v slabom osvetlení - zvýšenie rozsahu dostupnosti o cca 1,5 stopy (0,5 EV - 1.0 EV), ktorý má za následok zvýšenie presnosti a rýchlosti automatického zaostrovania v prostredí s nízkym osvetlením

 

b) Rozsah použitia fázového ostrenia pri minimálnej clone bol rozšírený z F8 na F11 (Napr. použitie objektívu Fujinon XF100-400mm F4.5-5.6 s telekonvertorom Fujinon XF 2X TC už nebude obmedzené len na kontrastné ostrenie, ale môžete si taktiež užiť radosť z fázového AF ostrenia)

 

c) Vylepšenie výkonu kontinuálneho AF ostrenia - zdokonalenie prichádza predovšetkým pri fotografovaní blížiacich sa objektov, čo má za následok veľké výhody napríklad pri fotografovaní športových akcií, v ktorých sa objekt pohybuje nepredvídateľne

 

Zdokonalenie systému fázového ostrenia, ktorý prvý krát predstavil už spomínaný fotoparát Fujifilm X-H1, nám prináša nové pohodlie pri fotení, nakoľko aj objektívy, ako Fujinon XF35 F1.4 a Fujinon XF56mm F1.2, ktoré nepatria medzi tie najrýchlejšie, sú teraz rýchlymi a presnými pomocníkmi (aj za veľmi nepriaznivého osvetlenia).

 

 

(2) Nová funkcia “Focus Bracketing”

 

Túto funkciu ocenia predovšetkým milovníci makra, krajinárskej fotografie, prípadne nadšenci timelapse snímkov, a pod.

Aktualizácia umožňuje fotografovi snímať objekt, kedy sa pri každej aktivácii uzávierky posunie rovina ostrenia (platí pre AF-S, AF-C aj AF-M) a fotoaparát Vám tak zosníma rôzny počet záberov s premenlivou rovinou ostrenia.

 

Pri Focus BKT môžete nastaviť tieto kritériá:

a) Počet záberov snímania (1-999)

b) Krok posunu ostriacej vzdialenosti (1-10)

c) Interval snímania (1-10 sekúnd)

 

Vďaka tejto technológii dosiahnete hlbší rozsah snímky a výsledných detailov.

Pozn.1: Fotoaparát neumožňuje spojenie výslednej snímky, takže túto si musíte zložiť postprodukčne v niektorom z grafických programov (Photoshop, Afinity, a pod.)

Pozn. 2: Pri prvom testovaní som mal pocit, že rovina ostrenia sa vôbec nepohybuje, avšak snímal som pri hodnotách, ktoré vo výsledku pôsobili doslova mikroskopicky (pri záberoch odporúčam nastavenie: Počet záberov: 30+/Krok posunu: 7-10/Interval: podľa potreby)

 

Nastavenie: MENU/NASTAVENIE SNÍMANIA/NASTAVENIE SPÔSOBU SNÍMANIA/NASTAVENIE BKT

 

 

(3) Možnosť nastavenia veľkosti a rozloženia indikátorov hodnôt pre EVF a LCD

 

Nový firmvér nám prináša možnosť zväčšiť a usporiadiť si ikony indikátorov (pre EVF a LCD) podľa vlastného uváženia.

 

Aktualizácia usporiadania funguje podobne ako priradenie funkcie pre fukčné tlačidlá - Ruší vás umiestnenie hodnoty korekcie expozície vľavo? Stačí ju vypnúť. Pri ostatných hodnotách (WB, Fotometria, Boost, a pod.) je možné prispôsobiť usporiadanie, alebo tieto, rovnako ako EV korekciu, vypnúť.

Možnosť väčších indikátorov zase poslúži tým, ktorí majú problém so zrakom (túto aktualizáciu vítam aj ja :) )

 

Nastavenie: MENU/NASTAVENIA/NASTAVENIE OBRAZOVKY/REŽIM VEĽKÝCH INDIKÁTOROV (EVF/LCD) - resp. NASTAVENIE ZOBRAZENIA INDIKÁTOROV

 

 

(4) Redukcia blikania (Flicker reduction)

 

O tejto vychytávke som už taktiež písal pri recenzii modelu X-H1, takže sa budem citovať:

 

Umelé osvetlenie (napríklad fluorescenčné svetlá alebo LED žiarivky) produkuje blikajúce svetlo, ktoré je voľným okom ťažko pozorovateľné, avšak fotoaparáty nemajú problém krátky výpadok zachytiť, čo spôsobuje zmeny intenzity jasu a farebnej teploty. Preto teraz aj X-T2 prichádza s funkciou Flicker Reduction, ktorá udržuje stabilné hodnoty expozície.

 

Môžem potvrdiť, že funguje spoľahlivo, žiadne výpadky svetla na výsledných snímkach ani rozladená expozícia

 

Nastavenie: MENU/NASTAVENIE SNÍMANIA/POTLAČENIE RUŠENIA

 

 

(5) Ukladanie snímkov - “Vybrať priečinok” a “Vytvoriť priečinok”

 

Správa ukladania sa nám rozšírila o možnosť vytvoriť zložky a vyberať zložky, ktoré budú použité pre ukladanie vašich snímkov (teda ak fotíte napríklad rozličné sekvencie záberov, funkcia Vám poslúži pre prehľadnejšie triedenie snímkov)

 

Nastavenie: MENU/NASTAVENIA/NASTAVENIE UKLADANIA/VYBRAŤ PRIEČINOK/VYBRAŤ, resp. VYTVORIŤ

 

 

(6) Pridanie záznamu F-Log priamo na SD kartu

 

Aktualizácia sprístupňuje možnosť zaznamenávať videozáznamy F-Log priamo na SD kartu

 

Nastavenie: MENU/NASTAVENIE FILMU/VÝSTUP FILMU/F-LOG - SD

 

 

(7) Pridanie režimu vysokorýchlostného videa 1080/120P

 

Táto vám umožní nasnímať vysokorýchlostné video, ideálne pre nahrávanie spomalených záberov (spomalenie rýchlosti 1/2, 1/4 a 1/5)

 

Nastavenie: MENU/NASTAVENIE FILMU/VIDEOREŽIM

 

 

(8) Kompatibilita s novými objektívmi FUJINON MKX18-55mmT2.9 a objektívom FUJINON MKX50-135mmT2.9

 

Tieto som, žiaľ, nemal možnosť otestovať, preto len zhrniem charakteristiku:

 

(a) Informácie o clone môžu byť zobrazené na LCD - aktualizácia umožňuje používateľom vybrať indikátor T-stop alebo F-stop.

(b) Aktualizácia umožňuje používateľom skontrolovať vzdialenosť zaostrenia pomocou indikátora vzdialenosti

(b) Automatická korekcia skreslenia, jasov, farebného rozhrania a vyváženia bielej

 

 

(9) Ukladanie a čítanie nastavení fotoaparátu pomocou softvéru FUJIFILM X Acquire

 

Po pripojení fotoaparátu k počítaču, pomocou kábla USB, aplikácia FUJIFILM X Acquire (verzia 1.7 a novšia) umožňuje zálohovať alebo obnoviť jednotlivé nastavenia fotoaparátu do/zo súboru.

 

 

Uvedené aktualizácie sú skutočne ďalším míľovým krokom dopredu, ako aj vypočutím prosieb X fotografov, avšak jedno veľké mínus vidím v nepridaní filmovej simulácie ETERNA, ktorá bola predstavená s modelom X-H1, a ktorá je dokonalou simuláciou pre ďalšie postprodukčné spracovanie. Čo už narobíme, asi nemôžeme chcieť všetko, ale aj tak veľké ďakujem pre FUJIFILM a jeho KAIZEN prístup :)

 

Firmvér môžete stiahnuť tu.

 

Lukáš